Spausdinti

Bendradarbiavimas su Armėnija

Lietuva, tapusi Europos Sąjungos (ES) nare, padeda Europos Sąjungos Rytų partnerystės šalims siekti politinės asociacijos ir ekonominės integracijos su ES. Geri kaimyniniai santykiai su šiomis šalimis, dar vadinamomis Rytų partnerėmis, ir visapusiška parama joms įgyvendinant plačias politines, ekonomines ir socialines reformas – nuoseklus Lietuvos užsienio politikos prioritetas.

Armėnija yra viena iš šešių Rytų Partnerystės šalių. Rytų Partnerystė – ES iniciatyva, kuri padeda derinti ES santykių su jos rytinėmis kaimynėmis strateginius, ekonominius, vizų ir kitus klausimus.

Lietuvos ir Armėnijos santykiai remiasi 2017 m. lapkričio 24 d. pasirašytu ES ir Armėnijos Visapusiškos ir tvirtesnės partnerystės susitarimu, kuris nuo 2018 m. birželio 1 d. taikomas laikinai, kol vyksta ratifikavimo procedūros. Lietuva viena iš pirmųjų (trečia) ratifikavo ES ir Armėnijos susitarimą.

2007–2019 metais Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis Armėnijoje įgyvendintas 21 dvišalis projektas, kuriems buvo skirta daugiau kaip 223 tūkst. eurų.

Projektai prisideda prie Armėnijos kaimo vietovių ekonominės ir socialinės plėtros, ypač daug dėmesio skiriama moterų užimtumui, eismo saugumo didinimui, kaimo bendruomenių verslumo skatinimui.

Lietuva taip pat dalyvauja ES Dvynių programoje Armėnijoje. Iki šiol Lietuvos institucijos yra laimėjusios 3 ES Dvynių projektus. 2020 m. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kaip jaunesnysis partneris, laimėjo projektą „Civilinės apsaugos plėtra Armėnijoje“.

2019 m. Lietuva vystomajam bendradarbiavimui su Armėnija skyrė 39 140 eurų:  23 140 eurų skyrė Lietuvos institucijos, įgyvendindamos vystomojo bendradarbiavimo veiklas Armėnijoje, o 16 000 eurų skirti Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos dvišaliams projektams.