Spausdinti

Naujienos

Sukurta: 2019.09.23 / Atnaujinta: 2019.09.26 10:51

Lietuva remia buvusių sinagogų Baltarusijoje restauravimo koncepcijų kūrimą

Rugsėjo 12 d. Vitebske įvyko Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis finansuojamo projekto „Buvusios sinagogos Baltarusijoje restauravimo bendruomenėje koncepcijos kūrimas“ baigiamojo etapo konferencija.

Baltarusijoje yra išlikusios 124 sinagogos, iš kurių 18 turi Baltarusijos istorinio - kultūrinio pastato statusą. Dauguma sinagogų yra apleistos ir nenaudojamos kaip žydų maldos namai.  Todėl konferencijos metu buvo bandoma rasti atsakymus į klausimus: ar sinagogos yra Baltarusijos istorinis ir kultūrinis palikimas, ar galima laikyti jas istorinėmis vertybėmis, kokios galėtų būti atstatytų sinagogų funkcijos, kas atsakingas už sinagogų priežiūrą ir tvarkymą.

Konferencijos metu projekto vykdytojai papasakojo apie Lietuvoje įgytą ir specialistų perduotą patirtį, pateiktas pavyzdys, kaip restauruota Pakruojo sinagoga grąžinta į vietos bendruomenės gyvenimą, įrengiant muziejų ir biblioteką.

Atskiras pristatymas buvo skirtas Ašmenos (Baltarusija) sinagogai, esančiai visai netoli Lietuvos sienos. Tvarkomoje Ašmenos sinagogoje planuojamas muziejus su parodų ir koncertų erdve – pirmajame aukšte, antrajame aukšte bus įrengta ekspozicija apie žydų istorijos ir kultūros paveldą.

Konferenciją Vitebske organizavo Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis finansuojamo projekto vykdytojas Europos Humanitarinis Universitetas (EHU) kartu su projekto partneriu ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) Baltarusijos padaliniu bei Marko Šagalos muziejumi Vitebske.